logo

Zlatej Eda je slušně vybavenej

Tohle prostě jednou přijít muselo. V GoldEDu je totiž stvořenej i tenhle článek. Nejdřív bych teda rád veřejně poděkoval a složil poklonu Deitmarovi za nejlepší non-WYSIWYG (vobčas se taky nadává "programátorský") editor jakej 'sem kdy viděl a použil.

menÓÉ ukÁzka

Kdo, co, jak, kde ?

I když podle mě překoná Zlatej Eda (GoldED) všechny svoje kounkurenty stejnýho ražení tak je SHAREWARE. Na svědomí ho má hlavně Deitmar Eilert.
Tady je nějaký spojení:
 
WWW:

  http://www.clearlight.com/~dietmar

Podpora neregistrovaných uživatelů:

dietmar@clearlight.com

Bugreporty,nápady a sugesce:

E-mail: dietmar@tomate.tng.oche.de

Vobjednávky a podpora registrovanejch uživatelů:

  Dietmar Eilert
  Mies-v-d-Rohe-Str. 31
  D-52074 Aachen
  Germany

  Phone: +49-(0)241-81665
  Fax: +49-(0)241-81665-22

E-mail: dietmar@tomate.tng.oche.de

  Alternativní adresa:

  Dietmar.Eilert@post.rwth-aachen.de
 
Tak by snad stačilo; ještě menší ceník registrace:

GoldED Light Německo Evropa (asi EU) A všichni vostatní 29.90 DM 35 DM 25 $ GoldED PRO Německo Evropa (asi EU) A všichni vostatní 39.90 DM 45 DM 35 $
 
V demoverzi se může editovat maximálně soubor s 1000 řádek. Pro menší představu tenhle pokec vo Zlatým Edovi je 206 řádek dlouhej.

Nějaký ty features

Těch má Zlatej Eda až chutně moc. Kromě editačních funkcí (níž..) má třeba fast load. To je, že si pro nahrávání udělá větší buffer a to se mu to pak urychluje. Pak taky podporuje XPK, ale bacha na to, když bude mít malej stack, tak uvidíš žlutýho Guráče (no, ten je aspoň vratnej), v horším případě rudýho krajně zuřivýho mr.GURU !

Makra a sequence. To je věcička. Zlatej Eda podporuje AREXX přímo příkladně, no vono by se dalo spíš namlátit, že je takovej AREXXovej závislák, protože teprve až s AREXXem v jeho žilách naplno vožije. Přes REXX se dá GoldED napojit velice příjemně na StormC, nebo třeba dost užitečně na AWEB (jako teď co tohle píšu). Pak stačí cvaknout na gadget nebo zalovit v menu.

Sequence jsou taky docela šikovná vychytávka. Prostě si zapneš nahrávání, něco děláš s GoldEDem, potom si to uložíš a můžeš to kdykoliv nechat AMIGu votrocky zopakovat. Hodí se.

Nápověda ke Zlatýmu Edovi je přehledná a po ruce. Stačí cvaknout na gadget v liště vokna dokumentu. Navíc pro každej druh souborů, se dá v kofiguraci nastavit nápověda (AMIGA guide), pak zmyšneš krysu a máš to jak na talíři... Dělá se to vnitřním příkazem GoldEDu HELP. Vlastně skoro veškerý činnosti Zlatýho Edy jsou těmahle příkazama řízený. Přečti si guide.
 

?.!!!!!

Díky tomu všemu a svojí konfigurovatelnosti se hodí pro editaci slušný sady formátů. To je jasný i jeho stvořiteli (a nejen jemu) a tak se na AMINETu vobjevujou,vždycky nějaký ty extensions (rozšíření ???) pro další formáty. Takový rozšíření se dá celkem snadno slepit, kromě parseru a scaneru, to chce trochu codeřiny.
 
   Takže jaký ty rozšíření má Zlatej Eda,do kterýho zrovna potím tyhle kecy ?
 
 
 
 
  Vpodstatě žádný rozšíření nepřežilo beze změn,všechny už  'sem převrtal tak,aby se líbili mě a mojí Anče,některý sem dokonce lepil sám. K takovejm akcím GoldED přímo vokatě provokuje.
 
????????????
 
Každý vejš naklávesovaný rozšíření (teda kromě HEXu) má samozřejmě barevný rozlišování syntaxe.

 
 

Editor je na editaci

  S editačníma schopnostma a možnostma 'sem spokojenej. Vobčas se někdo vozve,že jako vadí,že se mu nelíbí,jak Zlatej Eda převádí tabulátory na mezery,ale nevím,že by mi to někdy v něčem překáželo.
 
Na práci s textem ti GoldED nabídne 3 clipboard,skvěle řešenej FIND-REPLACE,Undo-Redo (taky víc jak dobrý),LINE nástroje (swap,double, insert,delete) a taky sloupcový fce.
 
Jestli se ti to zdá stručný,tak si sem doplň zhruba tak tisícšestsetsedmesátdva superlativů,protože začínám šilhat hlady a hodlám jít na sváču.

 
 

Nejtěžší kalibr GoldEDu - konfigurace

  GoldED se dá konfigurovat snad úplně absolutně.
preference vobrÁzek

V globálních preferencích se daj různejm typům souborů přiřazovat prefence pro jednotlivý já nevím jak to nazvat, třeba ůseky nebo divize, prostě nastavení pro klávesnici (#?.keyboard) nebo krysu (#?.mouse) a tak. Pokud nějakej druh souboru nepotřebuje speciální typy takovejhle úsekovejch konfigurací, tak se mu přiřadí standart.#? no a je to vymlasknutý.

Samonoha si v globálních prefsech můžeš vytvořit novej druh souboru. Nakopíruješ si nějakej ten už žijící a pak ho překopeš k vobrazu svýmu nebo nějakýmu jakýmukoliv (sakra,musím si dát další kafe).

Rozeznávání druhu souboru se zadává pomocí A-DOSový masky.
Třeba: (#?.idiot|blbeček#?.magor|má?rád?wokna)

preference vobrÁzek

Úsekový preference jak 'sem si je z nedostatku jinýho termínu nazval,pak nastavuješ v lokálních preferencích. Nastavit podle potřeby si můžeš krysu,klávesy,menu (jde používat i kontextový),používání xpk,slovník (kontrolu), tlačítka (gadgety) a jejich funkci,fonty,obrazovku a její rozlišení,syntaxi (parser) a fůru dalšího....

A mlátím to do klapek znova: tyhle nastavení můžou bejt pro každej druh souboru jiný ! To dává GoldED mohutnou variabilnost a to žeru,ale hlavně použitelnost,pro slušnou hromadu formátů.

Vo konfiguraci GoldEDu by se dal napsat seriál (a to celkem dlouhej,ale na "Tak jde čas" by asi neměl...) a jestli bude zájem tak ho napíšu.

BOLDA          

__________________________________________

. Zpátky do Obsahu