logo

Nač se hodí VirusZ II

 
 
  Narozdíl vod našich převážně měkotkáňovovodních tělesnejch schránek nemá WorkBench vpodstatě žádnou ůčinou imunitní strukturu proti nezdárnejm živlům, který se voznačujou jako virusy. Vpodstatě to  'sou malý,leč promakaný kusy kódu,který se šíří po paměťi a discích a pak se s chutí vrhaj do zákeřnejch čiností,hlavně do naprosto zavrženíhodný činnosti jako je likvidace těžce sesylovanech a vypocenejch dat. Nevím,komu to teda vysvětluju,ale jako ůvod to docela sedne,ne ?

VirusZ II 1.40

To, že WorkBench sám vo sobě je proti virům bezbranej, neznamená, že ho nemůžeš patřičně vyzbrojit. Pro AMIGU existuje několik žijících, tj.vyvíjejících se antiviráků. Můj voblíbenej je Virus Z II. Ten co střeží zdraví mojí kámošky má ve version-stringu čísla 1.40. Řekl bych, že je nejnovější, teda nejpíš nejni. VirusZ už vděčím za záchranu megabajtů softu. Je to fakt promakenej a užitečnej nástroj, navíc zcela systémově čistej a s WorkBenchem dokonale simbionálně sžitej. Taky díky tomu,že funguje jako komodita.

VirusZ je SHAREWARE. Rigistrace koštuje 15 doláčů nebo 20 mařen.

Nakodeřil ho Georg Hörmann.
 
                    Tady je kontakt:

   Georg Hörmann
   Martinswinkelstra?e 16c
   82467 Garmisch-Partenkirchen
   Germany
Ztáhnout VirusZ II můžeš přes telekomácký dráty:

 
ARMY SHOP
++49-(0)515-43528
V.34 28.8k
 
Nirvana BBS
USR V34 FC Dual Standard
++49-(0)511-9524227
V32 bis Node
++49-(0)511-522809
 
Virus Help BBS - Team Denmark
++45-4659-6867
USR 33.6 V.FC
 
  Nebo na INetu: http://home4.inet.tele.dk/vht-dk/ ; na AMINETu ho najdeš nečekaně v adresáři "util/virus".
 

  Na AMIZE řáděj vpodstatě tři druhy záškodníků.
Bootblokáče,který už maj svůj zenit spíš zasebou,neboť význam disket neustále krutě klesá. No i tak můžou bejt nebezpečný a vůbec bych je nepodceňoval. Mezi nejnebezpečnější patřili různý klony Lameru a Saddama.
Pak dneska asi nejaktivnější linkvirusy,který se šířej tak,že se připlácnou k nějakýmu jinýmu souboru. Proto taky najdeš v menu Virusu Z v "About..." originální dýlku spustitelňáku
Ty vostatní vlastně nejsou nějaká stejnorodá pakáž. To  'sou třeba trojský koně,virus installery a jiný parchanti,který se tvářej jako ůslužný utilitky a přitom potají likvidujou,nasazujou viry a prováděj jiný nemilý akce. Některý z nich se dokonce tvářej jako antiviráky,tak bacha !
 
  Na všechny tyhle typy syčáků má Virus Z dvojka svoje páky.
 
Než se vrhnu na popis vovládání,tak naklepu ještě pár lajn vo požadavcích ViruseZ.
                    ?

Reqtools & xfdmaster knihovny jsou přiložený, vostatní jsou součástí WorkBenche. Je teda sakra skromnej.

Pokud jde vo instalaci, tak je celkem pohodová. No nejni přes installer, ale to celkem nevadí, protože stačí naistalovat potřebný knihovny (což jde zmyšnutím ikony DOS-skriptu) no a pak už je celkem fuk kam plácneš samotnej VirusZ.

Xfd.library je taky dílem Georga. Pomocí ní VirusZ rozpakovává zkrunčovaný a jinak presovaný soubory. Pro depakování věcí sjetech iXPéKáčkem potřebuješ xpkmaster.library a "compressory" v LIBS:, na míň běžný pressáky pak iXeFdáčový depakery v adresáři "LIBS:xfd".

 
 

Jak se vovládá ?

  Celkem vpohodě. Přes menu. Když VirusZ nahodíš tak vyhodí jen lištu vokna a to je celý. Né,to nejni celý. Pak si můžeš vybrat z menu co vlastně má pro tebe VirusZ vykonat.
          Tak co tu máme :

Ještě k "Vector checku". Už před nějakou dobou Georg přestal přidávat rozpoznávání novejch patchů do VirusZ II. Místo toho maká na inteligentnějším řešení a to, že v bodoucích verzích se bude VirusZ II schopnej naučit, který vektory jaký patche měněj, aniž se s tím musel jeho autor zabejvat.

Proto taky třeba VirusZ nepozná ani SetPatch 43.6, kterej mimo jiný patchuje CheckIO() v exec.library. Nezná taky VisualPrefsy. Tak se zbytečně neděs z toho, když ve Vector Checkovým výpisu uvidíš nějaký "** NON STANDART VECTOR **".


 

Jak se konfiguruje ?


Taky dobře. Konfigurovat se daj všechny checkovací funkce. Jednotlivý konfigurační vokna se vyvolávaj z menu "Prefs". Ve verzi 1.40 je taky k dipozici malej (17 kB),ale pohlednej program "VZprefs". Jo jsou to funkční prefsy, jako ty z menu, ale jsou sympaticky font senzitivní.

Georg si to dobře vymyslel, neboť žádá, ať nový prefsy (v 0.90?) vyzkoušíme a zašleme hlášku, jestli se to nějak nepere. No,s mýma VisualPrefsama se to snáší.

 
 
Mňo, popíšu co se dá nastavovat:

Všechno. Teda skoro všechno. Třeba jestli se maj virusy ničit automaticky, ptát se,jestli se budou decrunchovat zapakovaný soubory, kotrola archívů, interval konroly paměti a další věci. Gui preferencí je fakt intuitivní, guide trefnej tak nevidím důvod proč to dál rozpitvávat.

Perfekní je, že když ve Vector Prefsech nastavíš adresář kde budeš mít #?.fd soubory knihoven (povalujou se třeba na AMIGA DEVELOPER CD, copyright na ně má AIr) tak nebudeš ve vokně Vector Checku muset čumět na nějaký offsety (např. -$406),ale na názvy funkcí knihoven.

VirusZ II a ARexx


VirusZ II 1.40 je slušnej prog a tak má ARexx port a to je fajn, protože pak se dá pohodově napojit třeba na nějakej filemanager (DOpus, FileMaster, DosContáč) nebo na cokoliv chceš. V dodávce jsou tři arexxový makra,ve kterejch akorát změníš cestu k VirusZeťákovi (nebo LZX,LHA) na svým hadru a tím je dotáhneš do funkčnosti.

Pokud nebude VirusZ v paměti,makra si ho nažvejchnou.

Dodávaný makra:
  CheckFile.vzrx
proklepne jeden zadanej soubor
  CheckDir.vzrx
čistka celýho zadanýho adresáře
  CheckArc.vzrx
archív,kterej si mu zadal,nejdřív někam ( RAM: ) rozbalí a pak pročmuchá.
Vpodstatě už je to jen příklad,neboť by to měl vod verze 1.33 zvládat i
CheckFile.vzrx..............
"VIRUSZ_II.REXX" rozumí příkazům:
CHECKFILE   Vočíhne jeden soubor  
CHECKDIR   Projde a vyčistí dannej adresář  
  HIDE     Schová lištu vokna  
  QUIT     Šlusáž endáž  

Kontrolní příkazy maj hromadu přisedavejch parametrů velice šikovně propranejch v guidu a v makrech zcela nepostradatelnejch. Mrkni na guide.

Jo a po kontrole vrací návratovej kód.

(0 = OuKííDoukíí ; 5 = Je tam parchant ! ; 10 = se to nějak posralo...)

A nezapoměň - tyhle příkazy jen kontrolujou,ale na vopravu a zabíjení voblud tězce kálej !



 

VirusZ II 1.40 teda zvládá:

335 bootblockovech virů

 
279 bootblockovech virů

 
74 linkovacích virů
 
 

Bacha na ně,jak je uvidíš - likviduj:

Tak co dobrý ?


Perfekní. Je spolehlivej,stabilní a schopnej. Nový GUI preferencí je pohledný a funkční. Maká jako komodita na pozadí,kontroluje,hlásí.
Co si přát víc ?
Třeba tohle:
    AppIcon
No,jo appikonu,třeba volitelně zapínatelnou. Prostě bysem na ni mlaskl adresář nebo soubor/archív a už by to jelo. Je mi jasný,že se to dá udělat tak,že vodevřu filerekvestr z menu ("CheckFile") a šlehnu to do něj. Ale AppIkona by teda sekla..........
    Vylepšení příkazů ARexx portu
Bylo by dobrý,aby po určitým parametru checkovací příkazy vodevřeli normální kontrolní vokno a virusy nejen kontrolovali,ale taky vraždili.
Taky by docela bodlo,aby existoval univerzální příkaz CHECK,kterej by sjížděl jak adresáře tak jednotlivý soubory.
Vůbec by neškodilo přidat pár příkazů,který by volali vostatní fce programu třeba "VECTOR CHECK" nebo preference.
    Víc Font-Sensitivnosti
Nový preference už  'sou vpohodě. Teď ještě výpisový vokna check-fcí.

Všechny tyhle návrhy na zlepšováky posílám Georgovi, stejně jako hlášku vo tom, že nový preference mi makaj bez závad. Hele, pokud máš touhu po podobnejch vylepšeních, vozvi se mu taky, pak ho líp dotlačíme, aby je dokodeřil.
 

Včera mě potěšili nejvíc ze všeho dvě věci:

Viděl jsem v bedně Billa s ksichtem vod sraček z dortů, kterejma ho zasypali nějaký čtyři týpci (jednoho Irčana chytli chlupatý a včera ho samozřejmě pustili). No a pak VirusZ II 1.40 vodhalil a zlikvidoval na mým hadru nějakýho BEOLa, čímž se vysvětlili a odstranili některý záhadný a nasrávací procesy v mým WorkBenchi.

Hezkej život bez virů....

BOLDA          

__________________________________________

. Zpátky do Obsahu