VOBSAH           DalÓÉ           PŇedeÓlej           info           PŇedeÓlej                     prefsy
logo

Diskmag mánie

Jest-li se něčemu na amigácké scéně dařilo a stále daří, tak to jsou určitě diskmagy. Nebylo snad žádné známější scene skupiny, která by nevydávala svůj diskmag. Některé vydržely vycházet déle jiné zase méně. Současnost nám přináší diskmagy, kterým se daří na amiga scéně držet (Amiga Positive, AmigaCS, Top Secret, MIP Report, Echo) a přispívají velkou měrou k udržení amigácké pospojitosti, tak jak tomu bylo před 4-5 lety, kdy česká amiga scéna prožívala největší boom.

A tak jsem se rozhodl udělat takový malý průřez amigáckými diskmagy z české, ale i slovenské scény. Zkrátka nostalgická vzpomínka na magy, které zde vycházely a které se dostaly do mého drivu. Číslo vždy na konci odstavce je takovou mojí osobní známkou, jak ten který diskmag vidím (je to známkování jako ve škole, tedy 1- nejlepší, bez chyby, 2- skvělý, jen pár nedostatků, 3- dobrý, ale chybí tomu nějaká štáva, 4- vcelku mizérie, 5- SHIT!).

Diskmagy jsem řadil abecedně a pokud se vám něco nelíbí, klidně mě kamenujte, rád vyslechnu názory jiných (lidi pište ať to trochu žije!).

  A-Gate

Tento diskmag spáchala skupina Raptors v roce 1995. Mám jen první číslo a to mi ještě z neznámých důvodů stále "padá", takže jsem z něj toho moc neměl (proto tento mag ponechávám bez známky). V tomto diskmagu si mohl přijít každý na své (hry, scéna, kultura). O enginu vám toho moc nepovím, protože se mi to furt hroutilo (asi nebylo počítáno s A1200, ale v roce 95).

  Ami

Další ze slovenských (komerčních) magů. Vycházet začal v roce 1992 a v roce 1994 vyšlo číslo 5, které bylo snad poslední. Jak jsem již napsal jednalo se o diskmag komerční tudíž byl přístupný jen předplatitelům za 44sk (slovenských korun). Zaměřením hlavně na amigácký software (hlavně hry, ale i programy). Hodnotit budu číslo 4, kde došlo k ráznému změnu enginu (využito bylo plnobarevných ikon), který nevypadal zle, ale nebylo to ovládání, které by mi vyhovovalo. Nemám nic proti komerčním diskmagům, ale zde se to v hodnocení asi projeví. Nic ve zlém, ale v dobrém.           (3)

  AMIGA CS

První číslo spatřilo světlo světa 21.3.98 a od té doby se na svět dostala tři čísla. Magazín grupy Abort patří v současnosti k nejlepším českým diskmagům. Suprový engine (multitasking, podpora GFX karet...) a doslova nabitost články, takže je to počteníčko vskutku na dlouhou dobu. Rozsáhlé rozbory hardwaru a softwaru. Aktuální informace ze světa. Herní okruh, pokecy z amigácké scény a spousta dalších článků z kultury atp. Tenjle diskmag je prostě totálně bez chyby (jen kdyby by byl častěji).       (1)

  Amiga Positive

Ehm...no tohle je asi zbytečné, ale ÁPečko sem zařazuji jen kvůli kompletaci. No a pokud jste to ještě nezjistili, tak diskmag co právě čtete se jmenuje AMIGA Positive. A co o něm napsat. První český, amigácký HTML diskmag.

Pravidelné rubriky, pravidelná periodicita, aktuální recenze programů a her. No sami se podívejte na klady a zápory. Známku bych viděl někde na hraně mezi 2 a 3. Pokud někdo čekal, že udělím známku nejvyšší, tak je na omylu. Nic není tak dokonalé, aby se to nedalo vylepšit. A i Amiga Positive má mouchy, které někomu vadí více někomu méně.

  Amiga Storm

Další poměrně neznámý diskmag a není se čemu divit, jelikož existují jen dvě čísla. Tvůrcem tohoto magu je Marek Sochůrek/Iges a vyplodil ho v tolik oblíbeném Amosu. První číslo, které vyšlo v roce 1994 mělo katastrofický engine, obsahovalo jen recenze na hry, kterých bylo poměrně málo.

Druhé číslo vydané v roce 1997 bylo ovšem o poznání lepší. Perfektní engine (i když stále Amos) docela dost recenzí na hry + návody + další články (povídky atd.). Na třech disketách bylo i dost hudebních modulů.
Zde jsem uplatnil své pisálecké aktivity před AMIGA Positivem.
 
                                                  1.číslo (4) 2.číslo (2)

  AWB Magazín

Diskmag, který je svým designem hodně podobný diskmagu Echo. Zkrátka žádná sláva. Je také v Amosu a to znamená, že barvičkami to zrovna nehýří. Byl dostupný jen předplatitelům za 44kč (včetně diskety) + PD disk za 21kč. Ještě jsem zapoměl uvést, že jej tvořila skupina Charon Software v roce 1993. V tomto roce vyšla 4 čísla a to bylo vše (nebo alespoň o jiných nic nevím). Obsah byl takový ten klasický amigácký (programy, hry, hardware). Klasicky nechyběla kultura a zajímavosti ze světa amig. Nezapomínalo se ani na naší malou AMIGA scénu.           (3)

  Echo

Tento diskmag vydávají společně Lukáš Kubík a Pavel Štěpán. Vychází zhruba od roku 1995, kdy se objevilo nulté číslo. Od té doby vychází jen pro předplatile za 37kč za číslo. Vychází zhruba 4 čísla do roka. Poslední číslo co jsem měl možnost vidět bylo 7. Nejvíce mi vadí engine tohoto magu. Je v Amosu, ale nejen že je to v celku chudoba, ale i ovládání se mi nezamlouvalo (engine je od nultého čísla až po tu sedmu stále stejný). S obsahem je to lepší. Jsou zde vcelku podrobně popisovány aktuální programy a hardware. Velice solidní je kurz Amosu a i zde najdete herní přílohu (no ta snad ani nemůže chybět).
V čísle 7 byl již slibován jiný, lepší engine, takže zde bude nejspíš již změna k lepšímu.
 
                                                  (3)

  Exit

Magazím pro scénu, alternativu a new art. Takto byl v roce 1993 představen první český scenemag pro Amigu, který vytvářela skupina Vectors. Do roku 1995 vyšlo 9 čísel a tím to celé zhaslo.

Exit už od prvního čísla nabídnul perfektní engine a vskutku bohaté informace z české, ale i světové Amiga scény obohacené rozhovory se zajímavými lidmi ze scény. Pohodové počteníčko doplňovala kultura, kde bylo možné si přečíst o hudbě, filmu, ale i nějaký ten vtípek. Zároveň s časopisem Guru se jedná o nejznámější český diskmag.           (1)

  Fantastic Diskmag

Diskmag tvořený dvěma lidmi (Michal Mráz a Lukáš Machálek), kteří si dohoromady říkali Lucas Software. Vyšlo pouze jedno číslo (pokud tomu tak není, taky bych chtěl poprosit autory o informace o dalších číslech). Jednalo se spíše o slabší dílko na poli diskamagů. Engine byl dělán v "amosovském" editoru na tvorbu her C.A.G (tolik propagovaný panem Vochozkou), takže je asi každýmu jasný jak to vypadá. Zde bych klady hledal marně. Málo textu a navíc se autorům asi ani nezdálo o českých fontech (což na rok 1995 je překvapující) i celková grafika je mizerná. SHIT!
 
                                                  (5)

  Flash

Slovenský diskmag tvořený v kooperaci skupin Citadel a Ariola v roce 1992. Co mě je známo, tak vyšla pouhá dvě čísla. Jednalo se o komerční projekt a cena jednoho čísla byla 35kč.

Engine byl hodně podobný enginu jaký využívají magy AWB či Echo. Jednoduše slabota, ale chápu že zde se musím taky přiklonit k roku výroby (1.číslo jsem dokonce nespustil na A1200).
Obsah byl zaměřen převážně na hry a pár řádek se našlo i na hardware & software. Na komerční projekt, ale nic moc.           (3)

  Guru

Myslím, že psát o tomto magu je stejně tak zbytečné jako bylo zbytečné psát o Exitu, ale přesto pár řádek neuškodí.

Od roku 1991 do roku 93 vyšlo fantastických 21 čísel a tuším, že číslem 6 ročníku 1993 to skončilo (ono plánovaná budoucí cena Guru za 95 kč byla trošku hodně velká drsňárna a dost to už smrdělo nechutnou komercí).
Obsah byl suprový což bylo díky velkému množství přispěvovatelů a ve své době to byl diskmag No.1 jako tomu je dnes s magem AmigaCS.

Suprový engine, hodně textu...co více si přát.           (1)

  Magic

Diskmagazín slovenské grupy Magic Owls. Vychází od roku 1994, kdy se objevilo nulté číslo. Další čísla bylo možné získat protihodnotou za přispění nějakým článkem a nebo symbolickým poplatkem.

Poslední číslo co jsem viděl bylo první číslo ročníku 95. Dle dostupných informací tento diskmag v roce 1997 zanikl.

Měl docela pohodlný engine na ovládání a obsah byl vskutku bohatý.

Od popisu hardwaru přes software. Informace z Amiga scény a chybět nemohly ani hry. V bonusu bylo možné najít vždy nějaký zajímavý sharewarový program.           (2)

  Oko

Český scenemag, který se poprvé objevil v roce 1993 a do roku 1995 vyšlo 6 čísel a tím to nejspíš skončilo.

Jeho tvorbu si na svá bedra vzala grupa Division.

Narozdíl od Exitu se Oko zaměřovalo spíše na praktické využití Amigy. Takže pokecy o codingu, grafice, hudbě a v neposlední řadě také o tom co se děje na scéně atp.
Samozřejmostí byl velice kvalitní engine, který se číslo od čísla lepšil.

Láhve/HLA z Top Secretu by se mohl třeba podívat jak může taky vypadat scenemag.           (2)

  Shock

Slovenský diskmag jehož autory jsou Destination Zero (DZ0). Poslední číslo, které jsem viděl je 4 a další aktivity mi nejsou známy.
Obsah opět klasický amigácký. Aktuální recenze programů a her včetně nejžhavějších zpráv + nějaká ta kultura. Zkrátka klasika.
Poměrně dost článků čemuž se není důvod divit, když vychází jen čas od času. Engine ujde, ale mohl by být rozhodně lepší. V dobrém.           (3)

  Top Secret

Tento diskmag začal v roce 1995 vydávat Radek Hrdlička jako projekt grupy Adventronic System. Do roku 1996 vydal 5 čísel. Diskmag byl dělán v Amosu a engine nebyl dost dobře vyřešen (obrázky před načtením textu atp.) Zaměřením byl jako herní diskmag a vedle recenzí her si bylo možné přečíst i nějakou tu povídku.

Rok 1998 přinesl znovuzrození tohoto diksmagu. Autor upustil od enginu a zpracovává v amigaguide formátu. Výhoda - 256 barevné obrázky. Nevýhoda - nic moc pokoukání. Daří se držet měsíční periodicitu i přesto, že se jedná o práci jednoho člověka. Čísly 9 a 10 se Top Secret pozvolna přeorientovává na AMIGA scénu (herní rubrika přesunuta do AmigaCS) na přání čtenářů, kteří si přáli herní rubriku vypustit. Teprve čas ukáže co se z tohoto magu vyklube. Česká AMIGA scéna se teprve znovu rodí, takže snad přijde doba, kdy Top Secret bude tak známým scenemagem jako byl Exit.           (3)

No a to je vše přátelé. Pokud jsem na nějaký diskmag zapomněl, tak se omlouvám. Vycházel jsem z toho co jsem doma našel a pokud víte o magu, který se zde neobjevil, tak mi dejte prosím vědět. Rád si nějaký další zařadím do sbírky.

BAD          

__________________________________________

 
.
 
Další ve frontě:
 
WaREZ   Aminet CéDéčko 27,   M.I.P. 3 - AMIGA Párty II. edition


VokeCáVKy HarDWare WorkBenchoviny KoDeŇiNa DeMa Gfx&Muzika PaŇBY VokecÁvky II
Vokecávky Hardware WBoviny Kodeřina Dema Gfx&Muz Pařby Vokecávky 2