Knihy (Flegy)

I v době Internetu jsou knížky stále poměrně dost důležité. Kupodivu i o počítačích. Je sice pravda, že o Amize jako takové prakticky nic nevychází, ale díky jisté hardwarové propojenosti s PC se čas od času objeví kniha, která by mohla zaujmout i Amigistu. Několik takových knih bych vám teď rád blíže představil. Všecky je spojuje jeden společný jmenovatel a to duhová placka (CD).

VYPALOVÁNÍ CD
Vypalováni vlastních cédéček je dnes obrovská móda. Na PC pálí opravdu kde kdo a i Amiga nezůstává zdaleka stranou. Pokud se chystáte zakoupit vypalovačku, ale i pokud ji už vlastníte mohu vám jenom doporučit tuto útlou knížečku.
V knize se dozvíte nejen prakticky vše o samotných formátech CD a o problémech okolo vypalování na PC pod Windoze, ale jedna kapitola je například věnována i vypalování pod Linuxem, což by mohlo zajímat i mnohé Amigisty.
Kniha jistě nemálo potěší i konzolové piráty a to zejména kapitolou, která pojednává o vytváření záložních (cha, cha) kopií pro Sony Plastation. Dozvíte se jak jsou disky pro PSX zabezpečeny proti kopírování a dokonce je v knize popsáno jak hry z PSX zprovoznit i bez speciálního pirátského čipu.
Dále se dozvíte i něco o grafické úpravě vypáleného CD a krátce je naťuknut i problém práva a vypalování. Velice užitečné jsou tabulky na konci knihy. V jedné se dozvíte internetové adresy na výrovce programů (kupodivu nechybí ani Mac a Amiga) a ve druhé se dozvíte celkem užitečné informace o CD médiích (rychlost vypalování, barva krycí vrstvy atd.).
Ke knize se dodává i jedno CD, které vás dostane už jenom svým vzhledem. Je to totiž CD o průměru 8 cm - jedinné které jsem u nás zadím viděl běžně v prodeji. Na CD je samozřejmě několik demoverzí vypalovacích programů a propagace firem zabývajících se pálením. Mezi demoverzemi naleznete dokonce i program MakeCD od Asima. Sice v poněkud obstaróžní verzi 2.0, kterou už asi máte dávno z jiného zdroje, ale i tak to potěší. Nepotěší ovšem to, že jsem na CD nenalezl ani jeden program na Maca. Co se týče prezentace firem je na CD pár internetových stránek, pár souborů v PDF a hlavně skoro šestimegová empegová reklama na vypalovačky Hewlett-Packard. Ostatní obsah cédéčka (nové ovladače pro PeC a programy na potisk) už pro Amigisty nejsou až tak zajímavé.
Název knihy: Vypalování CD Autor: ing. Karel Heinige, mgr. Karel Zemene Nakladatelství: UNIS Publishing, edice Tipy & Triky Rok: 1999 Cena: 200,- KČ

PRŮVODCE K CD-ROM
Tahle knížka je už docela stařenka a mapuje doby, kdy se s CD-Romy teprve začínalo, ale přesto se v ní dočtete i dnes spoustu zajímavých informací o CD-Romech a to jak o přístrojích, tak i o médiích. Veškeré věci jsou rozebrány opravdu důkladně a to jak např. různé normy CD (red book, yellow book, ISO 9660...), tak i třeba nainstalování CD-Romky do PC a Macka. Mimo toho je prakticky půlka knihy věnována přehledu software na CD-Rom, který je ovšem většinou u nás prakticky nesehnatelný. To jo ovšem dáno tím, že autor je západní cizozemec a v krajinách od nás na západ byly, jsou a pravděpodobně i budou trochu jiný podmínky než v krámech u nás (teď mám na mysli třeba dostupnost softu na Mac, ale konečně i na Amigu).
Kapitola, která Amigistu opravdu potěší je ta kapitola, která pojednává o konzolích. Dozvíte se např. o Jaguarovi, 3DO, CD-I, ale samozřejmě i o CDTV a CD32 od Commodora. Až při čtení této staré a pamětnické knížky si uvědomíte jak hluboko bohužel Amiga, klesla a to i přesto, že Commodore nebyla právě firma, která by Amigu nějak zvlášť pečovala. No posuďte sami. Jak na vás působí tento citát:
„Jedna z výhod CD32 spočívá v použití operačního systému z počítače Amiga. Jedná se o 32bitový systém pracující v reálném čase a umožňující multitasking (zpracování více úloh v jednom okamžiku), a tedy ideální pro multimediální aplikace. Není tedy divu, že mnoho lidí považuje za nejlepší základnu pro vývoj multimédií nikoliv PC, ale právě známé počítače Amiga.“
Člověk by brečel, když vidí jak to dopadlo. :-(((
Ke knize se dodává také CD-Rom, ale na něm není bohužel nic moc zajímavého. Akorát programy pro PC. V knize se sice píše i nějakých programech pro Macka, ale já na placce nic takového nenašel. Pravděpodobně se český nakladatel jaksi nenamáhal ty Macovský programy dodat. :-)
Jediné co může snad trochu zaujmout je asi 18 clipartů ve formátu BMP a několik samplů ve WAVu, ale jsou celkem nevalné kvality. Otázkou zůstává, jestli se vám vyplatí takto starou knihu ještě kupovat. Pokud ji seženete jako já za 19,- KČ i s cédéčkem (u KMA, viz. inzerát), pak si myslím, že se vám to vyplatí. Za plnou cenu bych si to ale asi rozmyslel.
Název knihy: Průvodce k CD-ROM Autor: Michael Nadeau Nakladatelství: CCB Rok: 1996 Cena: 19 - 288,- KČ

CD-ROM PŘÍRUČKA PRO ZAČÍNAJÍCÍ UŽIVATELE
Tato kniha je prakticky co do zaměření a stáří víceméně shodná s předchozím titulem. Jediný rozdíl se mi zdá v tom, že vše je podáno takovou neslanou nemastnou formou (alespoň pro mne). Také je prakticky zcela zaměřena na počítače PC, což taky nepotěší. Dozvíte se tedy opět něco o tom co to vlastně CD je, jak připojit CR-ROM do PC, normy CD atd. navíc je zde i test pár mechanik, ale to je již vzhledem ke stáří knihy celkem pravěk, takže nic moc.
Co je ale super je přiložené CD, které svou hodnoto knihu celkem hravě překoná. A to zvlášť v případě že knihu koupíte ve výprodeji za zhruba 60,- KČ jako já. Na přiloženém CD naleznete jednak pár multimediálních programů a her na PC, pár obrázků ve formátu BMP (celkem nic moc) a TIFF, několik animací v AVI a FLI, ale hlavně na CD naleznete celkem slušné množství samplů ve formátu WAV a VOC (odhadem pár stovek), a mnoho modulů (o něco míň než samplů) ve formátu MOD. Moduly jsou samozřejmě většinou klasika z Amigy, i když o Amize není nikde ani zmínka. Nechybí třeba ani už celkem profláknutý AxelF :-). Pokud je někdo hudební fanda do počítačové hudby, bude pro něj toto CD jistě dlouhou dobu vítaným společníkem.
Název knihy: CD-ROM PŘÍRUČKA PRO ZAČÍNAJÍCÍ I ÚŽIVATELE Autor: Ulrich Weber Nakladatelství: Hel Rok: 1996 Cena: 60 - 300,- KČ

Excalibur je mrtvej! RIP.

A na závěr takovou malou zprávičku, která vlastně s knihami až tak docela nesouvisí, ale s literaturou o Amize ano.
Po dlouhé a těžké cenové krizi zemřel první časopis o počitačových hrách EXCALIBUR. Pamětníci jistě se slzou u oka vzpomenou jeho začátky v roce 1990, kdy psal prakticky většinou o Amize. Postupem času začalo přibývat čím dál více článků o PC, ale Amiga byla stále silně zastoupena. Od čísla 63 začal EXCALIBUR vycházet v tenké úpravě a dá se říct, že v té době držely toto periodikum nad vodou pouze Amigisté, protože kdo z PCčkářů by si kupoval tak tenký a drahý časopis, když na trhu jsou stejně drahé a mnohem tlustší. Po pěti tenkých číslech přišlo legendární číslo 68, kde EX nabyl opět svou tlouštku a co víc, číslo 68 obsahovalo i spoustu stran o hrách na Amigu, včetně plakátu Genetic Species.
Bohužel v následujícím roce EX jaksi nevyšel, pravděpodobně díky finančním problémům. No on nevycházel nijak pravidelně ani předtím, ale roční spoždění bylo celkem silný kafe. Po roce se sice EX objevil, ale už bohužel bez Amigy. Vydavatel Martin Ludvík sice sliboval samostatný CD mag pro Amigu, Mac a dokonce i pro PSX, ale skutek utek. Z dalších čísel mohlo být pro ty lépe vybavené Amigisty zajímavé číslo 71, protože jeho součástí bylo i druhé CD, které bylo plné hudeb (asi 6 hodin hudby) ve formátu MP3. Tyhle skladby byly sice stahnuté z internetu, čili free, ale to jim na kvalitě nijak neubralo, ba dovoluji si tvrdit, že spíš naopak.
Dál to šlo už s EX prakticky pouze z kopce. Pro Amigu nic, pro PC nuda. Nepomohl ani návrat redaktorské legendy Andrewa (Andrej Anastasov), který psal i do prvních EX a EX zakončil číslem 76 svou činnost. Místo něj vychází CD časopis Nejlepší hry, neboť podle slov vydavatele si dnes PC gamerové kupují časopisy pouze pro plné verze her a o časopis jako takový není takový zájem a proto se rozhodl vydávat jen ty hry (zajímavý názor). Buhužel časopis Nejlepší hry zapadá v trafikách prachem a moc se tudíž neprodává, takže nevím.
EX sice vzniká dál, ale pouze na internetu a jako příloha CD Romu Nejlepší hry. Bohužel jeho kvalita je celkem ubohá a paradoxně se nevyrovná ani diskmagu Sektor, který je na CD také.
Takže pokud jste stejně jako já v mládí vyrostli na nejlepším herním časopise, jakým EX bezesporu byl, zamáčkněte slzu v oku. EXCALIBURU je jistě škoda, protože i z posledních čísel bylo cítit, že vydavatel Amize stále fandí na rozdíl od jiných počítačových časopisů, ve kterých se tváří, že tu nebylo, není a nebude nic jiného než PC. EXCALIBUR je tedy mrtvý, čest jeho památce. Jenom pevně věřím, že Amigu nepotká stejný osud.
PS - veškeré ceny uvedené v tomto článku jsou pouze orientační.