Zpět

Deluxe Galaga


Aminet je softwarová klenotnice Amigy. To jistě platí o uživatelském softu. Poněkud jiná je bohužel situace u her. Dá se říct, že až na několik vyjímek stojí hry z Aminetu za starou bačkoru. Je to ovšem celkem logické. Dnes jsou hry prakticky pouze komerčním kšeftem, na kterém je zainteresována banda dobře placených grafiků, animátorů, programátorů, hudebníků a spousta dalších profesí.

Naproti tomu hry na Aminetu jsou dílem většinou jednoho člověka a v podstatě jsou tvořeny zadarmo. Nelze tedy čekat nijak oslnivou grafiku, hudbu a megabajty úchvatných animací. Na druhou stranu se ale dost často stane, že hratelností překročí jednoduchá střílečka z Aminetu i několikacédéčkový „multimediální” kolos.

A to je právě příklad hry Deluxe Galaga (dále jen DLG). Když sem tuhle střílečku prvně viděl celkem nijak moc mně nenadchla, ale když si ji zahrajete tak velice rychle propadnete jejímu kouzlu a už ji jen tak nepustíte. Mimochodem docela se divím, že nikoho nenapadlo vydat podobnou hru komerčně. Alespoň sem nic podobnýho nikde neviděl. A přitom by stačilo dát lepší grafiku pár filmečků, CD hudbu a pustit to do světa. Ale to už je úděl většiny her. Buď se skvěle bavíte a nebo vejráte na super zpracovaní, ale oboje dohromady se vyskytuje poskromnu.

Ale zpět ke Galaze.

Takže nejdřív kde ji seženete. No samozřejmě na Aminetu, ale mimo to i různých CD a samozřejmě i na Aminet CD. Konkrétně třeba na Aminetu 10 v adresáři Game/shoot.

Deluxe Galagu vytvořil prakticky celou pouze jeden člověk - Edgar M. Vigdal. Poslední verze DLG co se mi válí na hadru je 2.6C z roku 1994 (docela vykopávka) a nevypadá to, že by se hra nějak dál vyvíjela. DLG je shareware s poplatkem 15 US$, ale samotná hra není nijak omezená. Pokud ovšem zaplatíte dostanete prý od autora super verzi s mnoha levely, super zvuky, samplovanou řečí...

DLG 2.6 existuje ve dvou verzích a to klasická ECS a AGA, ale abych řek pravdu, nějakýho moc velkýho rozdílu sem si teda nevšim. Pokud ale budete trvat na AGA verzi a seženete si ji třeba z Aminet setu 3 jako já, tak si stejně budete muset sehnat i verzi ECS, protože na té AGA jaksi chybí z neznámých důvodů pár souborů. No není to nic tragického, ale chybí třeba zvuky, takže je dobrý obě verze porovnat a ty soubory co chybí si dokopírovat.

No a konečně se dostáváme k tomu, čím je DLG tak vyjímečná, že se ji věnuji i po tolika letech. Je to jednak hratelnost. U toho se není čemu divit, protože DLG je vlastně takovým remakem staré automatové hry Star Battle. A automatové hry mají už hratelnost v povaze, protože jak jinak by nás připravily o drobáky? :-)

Celá střílečka vypadá tak, že v dolní části se pohybuje vaše raketka a to tak, že pouze zleva doprava a opačně. Nahoru ani dolů letět nelze. No a ze shora na vás nalétává velké množství nepřátel, které máte za úkol v určitém limitu postřílet. Když ten limit nesplníte, přeletí v horní části kosmický talíř a ještě navíc na vás vystřeluje rakety, kterým se dost špatně uhýbá. :) Hra tedy klasicky nescroluje jako třeba Project X nebo Banshee, ale jeden level opovídá vždy jedné obrazovce.

Z postřílenejch alienů vypadne dolů občas nějaký ten bonus. Lepší zbraně, rychlost, peníze za které si můžete čas od času něco koupit v shopu atd, Sem tam ale vypadne i bonus s opačným efektem. Tak třeba lebka vám všechno sebere a podobně.

Po vystřílení všech alienů letíte do dalšího levelu. Už teď vidím, jak si říkáte, že to je asi pěkná nuda. No, není. To je totiž další přednost DLG. Hra má velké množství různých meziher a překvapení. Na to abych je vypsal všechny nemám prostor ani čas, takže jen namátkou:
- po sebrání určitého symbolu jste vrženi do meteorického roje. Vaším úkolem je vyhýbat se meteorům, sbírat bonusy, které létají mezi meteority a pokud možno doletět na konec roje.
- po sebrání dalšího symbolu si můžete zahrát pexeso. Uhádnuté obrázky vám přidají vždy to vylepšení, které je na nich nakresleno. Nejlepší je podle mně nový život.
- Nový život se dá mimochodem získat i tak, že z písmen, která občas vypadnou z alienů složíte slovo EXTRA.

A to byl jenom malý výběr. Galaga je jedna z mála her, které čím déle hrajete tím více vás překvapují něčím novým. Mimochodem na Aminetu je i soubor Galaga Secrets, ve kterém můžete získat i spoustu dalších postřehů. Dále pro vás může být zajímavý i Deluxe Galaga Trainer, hlavně pro ty měkký másla, my drsňáci podvody nepotřebujeme. :-)

Nakonec se dostáváme k technické stránce hry. Grafika není na shareware střílečku nijak špatná, ale na druhou stranu nečekejte žádné zázraky. Zvuky jsou celkem dobré a podle autora si je můžete dokonce i změnit.To jsem ovšem nezkoušel, takže o tom nemohu víc napsat.

Co jsem ale zkoušel je změna hudby. Hudba je u DLG použita jako klasický protrackerovský modul. Pokud ale chcete, můžete mít i více hudeb, které se budou automaticky vybírat v průběhu hry. Stačí jenom nakopnout patřičné moduly (mělo by jít o moduly kompatibilní s Protrackerem 1.1b) do nějakého adresáře a do souboru GALAGA.MODULES napsat podle manuálu cestu a je to. Akorát to má takovou malou nevýhodu. A to tu, že pokud si pustíte při hře hudbu a současně i zvukové efekty, zaberou efekty jeden kanál z těch čtyř na kterých hraje hudba. Takže je dobré s tím při výběru počítat a volit pokud možno hudbu, která jeden z kanálů moc nepoužívá. Toto by chtělo u programu dost vylepšit, ale pochybuju, že se toho od autora GLD dočkáme. :-(

Je ovšem ještě jedna možnost jak si užívat externí hudby a ještě využít audio Amigy naplno. A to pustit si při hře nějaké audiocédéčko. To samozřejmě využijete pouze pokud máte náležitě vybavenou Amigu (CD-Rom, zvláštní audiovýstup na CD). Super je třeba hudba ze hry Disposable Hero pro CD32.

Galaga sice neběží v tasku, ale pokud si pustíte nějaký softwarový přehrávač, zapnete přehrávání a následně spustíte DLG, vše poběží nádherně. A až se CD oposlouchá, stačí při hraní stisknout klávesu HELP a hned jste zpátky v systému. Další možností je samozřejmě tlačítko PLAY přímo na mechanice...

Jinak i další volby jsou docela dost pestrý. Můžete třeba vybírat ze tří stupňů obtížnosti a samozřejmostí je i hra pro dva hráče, takže se můžete bavit klidně i s kámošem. Preference a i vše ostatní, jako třeba hiscore se vybírá pohybem joysticku doleva nebo doprava.
DLG lze hrát i Joypadem z CD32 a dokonce by mělo jít ukládat pozice i do paměti která je zabudovaná v CD32 právě pro tento účel. Takže jestli máte CD32 jásejte. Nastavení joypadu a i ostatní technické prefence lze nastavit v přehledném menu, které na vás vyskočí při prvním startu. Preference si uložíte a další start už je bez tohohle menu. Pokud se ale rozhodnete později něco měnit, lze vyvolat preference tak, že při startu podržíte tlačítko joysticku (joypadu)

Co se týče stability tak alespoň u AGA verze, kterou používám, je to takový fšelijaký. Při samotném hraní mi spadla jenom asi dvakrát a to totálně i se systémem. To jsem ji měl ale puštěnou i s CD přehrávačem takže se ani nedivím. Ale dost často mi totálně spadla při ukončení, když se ukládá score. Samozřejmě se score neuložilo a to většinou když sem byl nejlepší. :((( Možná je lepší navolit v preferencích průběžné ukládání score po každé hře a ne při ukončení.

Jinak ale DLG mohu doporučit naprosto všem Amigistům, Je to hra opravdu nenáročná, stačí vám prakticky jakákoliv Amiga (i když nejlépe AGA), dá se nainstalovat třeba i na jednu disketu a navíc je prakticky zadarmo, takže co chtít víc?

Zpět